С провеждането на третото издание на фолклорния фестивал „Тунджа пее и танцува 2018“, Елхово, макар и за кратко, се превърна в столица на фолклора. В продължение на два дни, от сутрин до късно вечер, градът ни бе огласен от причудливите звуци на гайдата и медения глас на кавала, от завладяващата и уникална българска народна песен и отмерения ритъм на танца. Жителите и гостите на Елхово преживяха фолклорната магия, която ни пази вече хилядолетия.
За пореден път се случи това изключително и дълго чакано събитие, свързано с българските традиции и обичаи. Фестивалът „ Тунджа пее и танцува“ премина под патронажа на кмета на Община Елхово г-н Петър Киров. Едно грандиозно културно събитие, което се организира от Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“. Неговата мисия е съхраняване на българските народни песни и танци – извор на непреходната сила ва българските корен и дух, носещи посланията на националната култура. Популяризиране на изворния фолклор по поречието на река Тунджа, Тракийската и Странджанската фолклорни области.
Възстановен след повече от три десетилетия прекъсване, днес, фолклорният фестивал „Тунджа пее и танцува“ се радва на изключителен интерес. Показателно за това е нарастващия брой подадени заявки за участие, а това доведе след себе си още повече участници.
Тази година, в третото издание на най – големия фолклорен празник в нашата община, се включиха близо 1 400 участника. Официалното откриване се състоя на 25 май, а след това започна конкурсната програма, която продължи до късните следобедни часове на 26 май. На финала на „Тунджа пее и танцува“ ни гостува фолклорен ансамбъл „Загоре“ с концерт, който започна около 19 часа.
Градът ни отново посрещна малки и големи певци, танцьори и свирачи от общините: Тополовград, Свиленград, Харманли, Тунджа, Стралджа, Бургас, Шумен, Ямбол, Сливен, Котел, Нова Загора, Раднево, Царево, Ахелой, Елхово и др.
И публика и участници станаха свидетели на изпълненията на професионалисти и любители на българския фолклор, на пъстри носии от различните краища на страната ни. Организаторите отново предложиха десетки часове, в които присъстващите се насладиха на богата музикално – танцова фолклорна програма. За всички онези, които не успяха да присъстват електронната медия Elhovo.News предаде на живо всички изпълнения на сцената на „Тунджа пее и танцува 2018“ и през двата дни 25 и 26 май.
За Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“ – организатори на фестивала, е важно, че почти всички участници от първото издание се завръщат за участие отново всяка следваща година. Това от една страна показва, че се върви в правилна посока, изразява доверие и дава увереност, че голямото ни фолклорно събитие ще пребъде, но от друга страна, изисква огромна отговорност и усилена работа.
Цялото финансово обезпечаване на фестивала е осигурено от Община Елхово. Наградният фонд остана непроменен – победителите получиха грамоти и парични награди.
Изключително трудната и отговорна задача да излъчат най – добрите сред хиляди се падна на журито, в чийто състав бяха: Ташо Барулов – виден музикант, диригент, ръководител и директор на музикалното училище в град Котел от 1992 до 1995 г.; Тодор Кожухаров – всеизвестен народен певец, който вече повече от 30 години не спира да радва своите почитатели. Винаги предан към тракийския песенен стил и с добре подбрания си репертоар той е емблематична фигура на националната ни музикална култура; Мая тодорова – възпитаник на ФА „Тракия“ град Пловдив, завършила хореографска педагогика и режисура в Академия за музикално и танцово изкуство. Над 20 години работи във ФА „Тунджа“, а над 30 години съхранява и предава любовта си към българския фолклор.
Фестивалът уважиха и много гости сред които: г-н Димитър Иванов – областен управител на област Ямбол; г-н Иван Иванов – зам. Кмет на община Стралджа, г-жа Росица Стойкова – секретар на община Стралджа;, проф. Стоян Денчев – почетен гражданин на град Елхово; комисар Деян Моллов – директор на РД “Гранична полиция“ Елхово. Поздравителни адреси до кмета на община Елхово и всички участници изпратиха: Вежди Рашидов – председател на комисията по културата и медиите; проф. Иван Върляков – изп. Директор на РАО „Тракия“; г-н Атанас Киров – кмет на община Стралджа и г-н Георги Славов – кмет на община Ямбол.