Приключиха дейностите по проект „Заедно за една по – модерна библиотека” в читалище „Развитие – 1893” град Елхово.
Проектът е по програма „Глоб@лни библиотеки България” грантова схема за финансиране на иновативни проекти 2013 и цели да се осигури допълнителна публична подкрепа за читалищната библиотека чрез привличане на доброволци в нейната работа, за да се създаде положителна социална среда за развитието й като модерен обществено-информационен център и фактор в местното самоуправление. Общата стойност на проекта е 14 945 лв., а отпуснатата сума по грантовата схема е в размер на 11 905 лв.
Като част от предвидените дейности днес в читалището се проведе заключителна информационна среща за запознаване с услугите и продуктите създадени и придобити в резултат от извършените дейности по проекта.
Присъстващите бяха подробно запознати с всичко свършено до момента, като цялата дейност бе събрана в няколко минутен филм отразяващ нагледно постигнатото.
Проектните дейности по проект „Заедно за една по – модерна библиотека” стартираха на 10 юли с начална пресконференция за запознаване с целите и възможностите на проекта, която се проведе в читалището.
Чрез проектните дейности се популяризираха идеите и принципите на доброволчеството като социална ценност и механизъм за подкрепа на местното развитие сред младите жители на града и региона. Те бяха мотивирани и отделиха част от свободното си време през лятната ваканция за безвъзмездно участие при създаването на електронна база данни с материали за родния край, предоставяни като електрона услуга от читалищната библиотека.
По време на реализацията на проекта бяха попълнени и три анкети – начална, междинна и крайна, които отразяваха знанията и нуждите от доброволчество сред младите хора.
Проведе се обучителен тренинг за лидери на доброволчески групи, в който се включиха библиотекари и читалищни служители.
Обучението бе водено от г-н Красимир Куртев – председател на УС на Сдружение „Дива България ” . По време на тренинга присъстващите получиха допълнителни знания по темите: „Какво значи да си доброволец?”; „История на доброволчеството”; „Видове доброволчество”; „Ползите от доброволчеството” и разбира се добри доброволчески практики.
Целта на тази дейност е така обучените служители да проведат подобни тренинги и в целевите библиотеки , с които елховското читалище работи в коалиция по проекта – библиотеките в селата Бояново и Гранитово.
В Гимназия „Св. Климент Охридски” се проведе обучителен тренинг за целевата група по проекта. Ръководството на учебното заведение предостави зала и създаде организация за провеждането на обучителния тренинг; създаде организация за попълването на анкетите за мониторинг на популярността на доброволчеството сред учениците, попадащи в целевата група на проекта; оказа съдействие при сформиране на групите от доброволци; излъчи учители, които организираха и ръководиха работата на доброволците. Всички те съдействаха за разпространението на флаерите и дипляните по проекта.
В селата Гранитово и Бояново бяха проведени обучения водени от вече обучените служители и библиотекари на елховското читалище. На 40 деца от двете населени места, бе представена презентация, чрез която подробно бяха разяснени що е то е доброволчество и защо младите хора трябва да бъдат доброволци.
Проведе се среща за обмен за работа с доброволци в Регионална библиотека „Проф. Беньо Цонев” град Ловеч. В срещата участваха библиотекари и читалищни работници от Елхово, с. Бояново, с. Гранитово и град Ловеч.
Домакините представиха дейността си и споделиха опита си при работа с доброволци и доброволчески инициативи. Гостите запознаха колегите си с проекта, по който работят и дейностите, които изпълняват.
Екипът разгледа библиотеката и прилежащите й отдели и имаше възможността в действителност да наблюдава работата на доброволци. По време на срещата бяха обменени много идеи, като в процес на разговор се създадоха и нови такива. Една такава нова инициатива, възникнала съвсем спонтанно, бе организиране и изпълнение на мероприятие едновременно в Елхово и Ловеч.
Участниците в срещата си обещаха непрекъсната взаимопомощ, продължаващ обмен на идеи и добри практики и разбира се добро приятелство
Проектните дейности продължиха с пътуващ семинар в пет населени места от Община Елхово за популяризиране на доброволчеството. Информирани и мотивирани за доброволчески каузи бяха младежи от селата: Пчела, Малък Манастир, Раздел, Маломирово и Лесово.
Многократно бяха организирани работни срещи на екипа, партньорите по проекта и ръководителите на доброволчески екипи, в които се обсъждаха предстоящите дейности.
Изследователска дейност, „Богатството на моя роден край“ се превърна в изключително интересно занимание за децата от доброволческите екипи. Те записаха народни песни, обичаи, легенди , автентични детски игри и интересни факти от миналото, директно от информатора – възрастни хора от тяхното населено място. Записите се осъществиха със закупени по проекта цифров фотоапарат и диктофон.
След приключване на изследователската дейност цялата нова информация, заедно със вече съществуващата бяха систематизирани, подготвени и редактирани като текстов материал, който днес всеки може да прочете в електронния сайт на читалището, създаден по проекта – www.razvitie1893.com.
Изследователска дейност бе извършена и в манастир „Света Троица” край село Устрем.
Доброволческият екип се запозна подробно с историята, архитектурата и текущото състояние на манастира. Игуменката на светата обител разведе групата и разказа подробни и интересни легенди, факти, предания за святото място, което днес е обявено за паметник на културата.
Цялата събрана информация е включена в общо електронно съдържание за родния край.