baz-330x220[1]   На 27 септември се проведе четвъртият поред празник на баницата „Баница вита, два пъти превита” в град Елхово. И тази година събитието  премина при изключителен интерес от страна на публика и гости.  36 вида баници, приготвени по автентични, традиционни рецепти заслужиха възторга на присъстващите. С богата фолклорна програма, в празничния ден, се включиха певци и танцьори от Ансамбъл „Тунджа”, който бяха приютени на сцената на Читалище „Развитие – 1893″ поради дъждовното време.

Организаторите  – Община Елхово и НЧ ”Развитие – 1893” – Елхово сътвориха един различен, весел и вкусен съботен ден. Тази година празникът бе съчетан със специално изложение на тема” „Бизнес, традиции и иновации на територията на МИГ – Елхово” с организатор МИГ Елхово, което  продължи до 30 септември. В него се включиха над 30 участници – фирми, организации, институции, читалища, земеделски производители, занаятчии от община Елхово произвеждащи и предлагащи местни продукти и услуги, включително художествени, туристически, информационни и културни.

Всички гости и жители на Елхово и региона имаха възможност да разгледат и опитат богатото разнообразие от представените продукти, ръчни изделия, храни и напитки представени на изложението и конкурсната програма.

Тази година съставът на журито, което оцени баниците и тестените изделия, бе съставено от представители на организаторите: г-жа Мира Милева – Координатор на Национална селска мрежа, г-жа Нели Кадиева – Изпълнителен директор на МИГ-Елхово и г-н Георги Митев – Експерт в МИГ-Елхово.

Община Елхово и Читалище Развитие организират този празник с идеята да се възстановят българските ритуали, да се възвърне приемствеността от младото поколение, да се възстанови автентичността на българските семейни обичаи от българския календар. Целта е да бъде представено уникалното разнообразие от баници по нашия край – баници с месо, зеленчуци, плодове и други. Идеята е заедно с кулинарното разнообразие да се онагледи бита и културата на местните общности, занаятите и фолклора, миналото и бъдещето.

За акцент на празника е избрана баницата, заради нейното трайно присъствие на трапезата на българина през всички сезони като делнично и празнично ястие, част от обредния цикъл. Организаторите – Община Елхово и читалище „Развитие” поставиха началото на традиция – символ на единението и съгласието, мост между миналото и настоящето, който да събира хората и да ги зарежда с обич и родолюбие.

Всички рецепти на участващите в празника баници са събрани в брошура, създадена специално за онези, които проявиха интерес и пожелаха да си приготвят някои от баниците в домашни условия.

Голямата награда на кмета на община Елхово тази година отиде при представителите от село Маломирово, за най-тънка кора на баницата бяха отличени Дом за стари хора – село Чернозем, за най-автентична баница бяха отличени представителите на село Бояново, наградата за най-атрактивна баница бе връчена на Пенсионерски клуб „Надежда“, най-оригинална рецепта бе тази на село Пчела, най-многолистна баница бе тази на Клуб на инвалида в град Елхово, най-вкусна бе тази на село Лесово, най-добра солена баница бе тази на село Мелница, най-добра сладка баница бе тази на село Трънково, награда за най-добра визия получиха представителите от село Кирилово, награда за най-млад майстор на баница бе връчена на село Раздел, награда за най-засукана баница бе връчена на село Малък Манастир,  награда за най-масово участие в празника на баницата получиха представителите на село Гранитово, а най – съвременна бе баницата на село Изгрев.

От името на почетният председател на Съюза на народните читалища проф. Стоян Денчев бяха връчени три парични награди. Първа награда е връчена на село Кирилово, втора награда за град Елхово и трета награда за представителите на Изгрев.

Наградите на победителите в конкурса бяха връчени от кмета на община Елхово Петър Киров.